Úvod Dom na polceste Sociálna práca Stavebná činnosť Stolárstvo Chcem pomôcť Kontakty

      Stredisko Evanjelickej Diakonie

Dom na polceste

Úvod Sociálna práca Je tu pre mladých mužov,  ktorí aj v životnej kríze  chcú kráčať ďalej. Realizuje komplexné  stavebné riešenia  aj pre Vás.

    © 2014 SED -  Veľký Slavkov

 

Dom na polceste Stavebná činnosť Stolárstvo Výroba kompletného vybavenia  interiéru
Dom na polceste História Ciele Smerovanie Spolupráca Na stiahnutie 2% z dane Projekty Verejné obstarávanie Média

Dom na polceste / Média /Tlačové správy / Na Skalnatom plese ožíva legenda

Viaceré slovenské média informovali o otvorení najvyššie položenej galérie v strednej Európe. Na rekonštrukcii tohto objektu sa podieľala aj naša stavebná spoločnosť.


Tatranský okrášľovací spolok opravil časť priestorov objektu Encián na Skalnatom plese, kde vznikne najvyššie položená galéria u nás.

Po 12 týždňoch intenzívneho pracovného nasadenia sa podarilo zrekonštruovať staré priestory kultúrnej pamiatky, budovy visutej lanovky na Skalnatom plese od architekta Dušana Samuela Jurkoviča. Budova je známa aj ako Encián a nachádza sa vo výške 1 751 m n. m. V piatok 2. augusta otvoria v zrekonštruovaných priestoroch bývalej visutej lanovky najvyššie položenú galériu u nás. Prvá výstava bude venovaná 140. výročiu založenia Uhorského karpatského spolku. Slávnostné otvorenie Galérie Encián je naplánované o týždeň neskôr, v sobotu 10. augusta. Galéria v priestoroch bývalej stanice lanovky je dielom Tatranského okrášľovacieho spolku a jeho sekcie Tatranská dobrovoľnícka služba.

Na rekonštrukcii Enciánu sa okrem dobrovoľníkov z Tatranskej dobrovoľníckej služby podieľali aj bezdomovci z Inštitútu Krista Veľkňaza zo Žakoviec, ale i chovanci z Domu na polceste z Veľkého Slavkova. Počas 12 týždňov vyviezli do Enciánu tri tony rôzneho stavebného materiálu. Z Enciánu putovalo dole až 12 ton stavebného odpadu. „Vážim si, že na záchrane jedinečných priestorov sa podieľali aj bezdomovci od farára Kuffu či chovanci z Domu na polceste z Veľkého Slavkova, ktorí v Enciáne odpracovali za sedem týždňov asi 380 hodín. Ďalšími 150 hodinami prispeli dobrovoľníci z Tatranskej dobrovoľníckej služby,“ uviedol Patrik Kolesár z Tatranského okrášľovacieho spolku.

Dobrovoľníci opravili priestory bývalej reštaurácie a kuchyne na druhom nadzemnom podlaží. Zastavili zatekanie strechy a urobili novú strechu a izoláciu. Aj vďaka ústretovosti rôznych firiem sa okrášľovaciemu spolku podarilo zabezpečiť veľkú časť stavebného materiálu a farieb sponzorsky a takto znížiť náklady na oživenie doteraz chátrajúcej tatranskej legendy. „Aj keď otvárame galériu, ešte stále nie sme na konci. Čakajú nás izby, v ktorých by mali v budúcnosti nájsť strechu nad hlavou dobrovoľníci pomáhajúci Tatrám. Upraviť chceme aj bývalú stanicu visutej lanovky v budove. Je to smutný pohľad na starú kabínu ležiacu spolu s behúňom pod poslednou bodkou, ako lanovkári nazývajú poslednú kladku v stanici,“ priblížil ďalšie plány Kolesár. „Nesmierne sa teším, že v Tatrách sa darí oživovať legendy. Okrem Enciánu aj známa tatranská električka Kométa už postupne absolvuje posledné skúšobné jazdy a 9. augusta so štartom zo železničnej stanice Starý Smokovec sa pustí po opravách opäť na koľaje,“ doplnila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Encián postavili na brehu Skalnatého plesa podľa plánov architekta Jurkoviča v rokoch 1936 až 1937. Kedysi horná stanica visutej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso začala neskôr slúžiť aj ako údolná stanica lanovky na Lomnický štít. Okrem technologického zázemia mala táto budova aj reštauračnú a ubytovaciu časť. Keď v 70. rokoch minulého storočia postavili novú kabínkovú lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso so samostatnou budovou, Enciánu to neprospelo. V roku 1999 ukončila prevádzku visutá lanová dráha z Tatranskej Lomnice a v roku 2011 boli demontované posledné stĺpy visutej lanovky medzi Tatranskou Lomnicou a Skalnatým plesom.


Správa bola vydaná agentúrou SITA -Júl 2013

Pôvodný článok si môžete prečítať TU.